Postoje dva tipa slikovnih datoteka, vektor i raster. Svaki od njih ima određene prednosti i nedostatke.
Koja je temeljna razlika između vektorske i rasterske grafike? Vektorska grafika temelji se na principima geometrije, dok je rasterska grafika temeljena na kvadratićima zvanim pikselima.
Vektorska grafika sastoji se od geometrijskih krivulja
Vektori mogu biti prilično složeni i sastojati se od tisuća krivulja u različitim bojama. Što je više elemenata na logotipu, to će u datoteci biti veći broj krivulja.
Prednost vektora je da se mogu povećati na velike dimenzije bez gubitka kvalitete – rubovi crteža ostaju jasni i oštri. Profesionalni proces dizajna logotipa podrazumijeva crtanje vektora. Vektorski logo možemo primijeniti na razne materijale od posjetnica i web stranice, do billboard plakata ili cerade i izgledat će sjajno bez obzira na veličinu.
Formati datoteka za vektorsku grafiku uključuju standardni formati EPS i PDF koji mogu otvoriti sve grafičke aplikacije te otvoreni format SVG koji mogu otvoriti i web preglednici (browseri). Postoje i zatvoreni formati specifičnih aplikacija (npr. Adobe AI i Corel CDR). Kod naručivanja usluga dizajna važno je da dizajneri dostave EPS, PDF ili SVG datoteke kako biste ih mogli koristiti u aplikacijama različitim od onih u kojima je logotip nacrtan.
Vektorske grafike NE dolaze u JPG, PNG, BMP i sličnim formatima.
Prednosti vektorske grafike
Beskonačno uvećavanje – uzevši u obzir da koristi matematičke funkcije za iscrtavanje, vektorska grafika se može beskonačno puta uvećati ili umanjiti bez gubitka kvaliteta.
Veličina vektorskog fajla – zbog već spomenutog načina iscrtavanja oblika, vektorski datoteke imaju manju veličinu jer sadrže mnogo manju količinu informacija za razliku od rasterskih datoteka.
Mogućnost izmijene – dok se kod rasterskih formata može dogoditi da svi elementi budu slijepljeni u jedan sloj, kod vektorskih to nije tako, već je u svakom trenutku moguće mijenjati svaki zasebni oblik.
Mane vektorske grafike
Ograničeni detalji – obzirom da se matematički iscrtavaju, vektorski formati nemaju mogućnost detaljnije obojenosti i nijansi piksela za kompleksnije grafike kojima je potrebna takva obojenost i sjenčanje.
Ograničeni efekti – vektorski formati se sastoje od prostih točaka, linija i krivina, pa zato nemaju mogućnost nekih naprednijih efekata, kao što su dodavanje sjenke , zamućenja (blur) ili isijavanja (glow), dok je to kod rastera moguće.
Rasterska grafika sastoji se od mreže sitnih kvadrata – piksela.
Kada sliku uvećate pomoću alata za “zumiranje” u grafičkom programu, nalikovat će mozaiku. Rasterski crtež drveta na primjeru niže sastavljen je od sitnih kvadratnih polja.
Prednost rasterskih formata je što mogu pohraniti vrlo složene slike s milijunima boja, poput fotografija i skenova tradicionalnih crteža. Mana rastera je ta što se povećanjem slike detalji gube i slika postaje mutna. Zbog toga rasterske slike nikada ne uvećavamo – možemo ih samo smanjivati.
Standardni rasterski formati datoteka koji se mogu otvoriti u gotovo svakom programu su JPEG i PNG.
Prednosti rasterske grafike
Mnogo detalja – ako ste se ikad pitali šta znači dpi, evo odgovora: dpi označava broj piksela odnosno točaka po kvadratnom inču (2,54 cm puta 2,54 cm). Što je dpi veći, to je i više finih detalja u rasterskoj grafici.
Precizna izmjena– rastersku grafiku možete mijenjati do nivoa piksela, odnosno, možete izmijeniti svaku informaciju o boji koja je sadržana u jednom pikselu, tako da su mogućnosti izmijene praktično neograničene.
Mane rasterske grafike
Zamućenje prilikom uvećavanja – najveća mana rasterske grafike je svakako pikselizacija. Kako rasterska grafika ima fiksan broj piksela, prilikom uvećanja, računalo pokušava da nadomjesti praznine novim generiranim pikselima na osnovu matematičkog proračuna najsličnije boje. Ovaj proračun daje zamućenu rastersku grafiku, jer računalo nikad ne može da zna točnu nijansu boje koju bi trebalo da nadomjesti.
Veličina rasterskog fajla – fajlovi u kojima čuvate rastersku grafiku mogu biti poprilično veliki, iz prostog razloga što moraju da čuvaju veliki broj informacija, kao što je podatak o boji i nijansi boje svakog pojedinačnog piksela.
Što ako imam samo rasterski logo?
Ako ste u situaciji da vam je hitno potreban vektorski logo i trenutno ne želite naručiti dizajn novog profesionalnog logotipa, pitajte svog dizajnera/icu da vam pošalje vektor; ako je logotip izradio netko drugi, javite im se i pitajte da vam pošalju logo u vektorskom formatu.
Ako nemaju vektor jer su koristili program za rastersku grafiku (npr. Adobe Photoshop), zamolite ih da povećaju dimenzije slike na one koje su vam potrebne u rezoluciji 300dpi. Tekst i jednostavni geometrijski elementi trebali bi ostati očuvani bez narušavanja kvalitete. Rezultat mogu spremiti kao PDF u CMYK sustavu boja. Ovo nije idealno, ali će tiskara moći iskoristiti.
Kad napokon dobijete vektorski logotip, obavezno ga spremite na više mjesta (sva uredska računala, vanjski disk, cloud server, USB stick) kako biste ga idući put lako pronašli.
Izvori: